awards2.png

HONOURS & AWARDS

AWARDS OF EXCELLENCE

Congratulations to all our prize winners.
Thanks to everyone who helped to make it a fabulous afternoon on Sunday 11 April recognising and celebrating successes. Huge thanks to Wellington Rugby Football Club, Lucy Barry, Sue Tuia and Vanessa Prockter at Woodstock Florist.

We are very lucky to have such a great group of members who give so much to our club - as lifeguards, coaches, athletes, officials, IRB, instructors, examiners, handy men/women, parents, team managers, drivers, catering, committee - just to name a few roles!  Amazing!

AWARDS OF EXCELLENCE 2022
Congratulations to all our prize winners.
Thanks to everyone who helped to make it a fabulous afternoon on Sunday 11 April recognising and celebrating successes. Huge thanks to Wellington Rugby Football Club, Lucy Barry, Sue Tuia and Vanessa Prockter at Woodstock Florist.

We are very lucky to have such a great group of members who give so much to our club - as lifeguards, coaches, athletes, officials, IRB, instructors, examiners, handy men/women, parents, team managers, drivers, catering, committee - just to name a few roles!  Amazing!
 

TOP ATHLETES UNDER 10 YEARS
U8 Male Athlete of the Year – Alex Barry
U8 Female Athlete of the Year - Millie Isaia
U9 Male Athlete of the Year – George Anderson
U9 Female Athlete of the Year – Odette Mackay-Lawn
U10 Male Athlete of the Year – Charlie Butcher 
U10 Female Athlete of the Year – Zara Amataiti-Graves 
 

TOP ATHLETES UNDER 14 YEARS 
U11 Male Athlete of the Year – Theo Barry
U11 Female Athlete of the Year – Tayla Ferrel
U12 Male Athlete of the Year – No recipient 
U12 Female Athlete of the Year – Eleanor Jefferies 
U13 Male Athlete of the Year – Mackenzie Croxford
U13 Female Athlete of the Year – Petra Ferrel 
U14 Male Athlete of the Year – Joe Barry
U14 Female Athlete of the Year – Abi Isaia
 

MOST IMPROVED JUNIOR ATHLETES
Most Improved U10 Male Athlete – Marshall Locke 
Most Improved U10 Female Athlete – Isla Dalzell  
Most Improved U14 Male Athlete – Joshua Bethell
Most Improved U14 Female Athlete  -  Ava Rowe

Ron Simpson Cup - Abi Isaia and Joe Barry

 - - - - - - -

THANK YOU'S
Supporting U14 Junior Development - Chooi-Lee Hong, Sarah Graydon, Alex Dalzell, Ian long, Jason Leadbetter, Dave Isaia, Simon Butcher, Andy Rawlins, Reon Craig, Max Allen, Tom Dunn and Katrina Bailey

THANK YOU – Volunteer support of Sport
Wayne Wickens for IRB Race Team Manager
Deb Tapp for Lifeguard Sport Management, Logistics and Fundraising
Anne Ferriss for Pool Champs Management and Surf Officiating
Emma Hargreaves for Pool Champs Junior Coach
Carrie Speirs for LGS design and Pool Champs Accommodation logistics
Ian Hill for Competition support and stuck vehicles and shirt sponsor
Chooi-Lee Hong for Camp support, 
Kim Baker for Camp support 
Glen Reynolds for all sorts and gear transport and IRB Racing support.
Dave Douglas For support at Central Regional Champs

- - - - - - -

SURF SPORT QUALIFICATION AWARDS
Level 1 Introduction to Coaching Award - Andy Rawlins
Sarah Coster, Reon Craig
Surf Official Level 1 - Jeff Warburton

Official of the Year - Anne Ferriss
Emerging Coach of the Year - John Tuia
Coach of the Year - Rhys Speirs
Most Improved Female Athlete - Amelia Brown
Most Improved Male Athlete - Bruno Joli
Top Sports Woman of the Year - Holly Reynolds
Top Sports Man of the Year - Lachie Reddish

Top Sports Team of the year
IRB U19 Pony Boys  - Ben Wickens, Max Reynolds, Oskar Wickens

Sports Person of the Year - Holly Reynolds
Athlete Leadership in Lifeguard Sport - Holly Reynolds

Special Recognition
For Coaching IRB Racing Squad - Brad O’Leary

- - - - - - -

SPORT SUPPORTER RECOGNITION
Partner, Sponsor, and Financial Support Recognition
Supporters of Maranui , X-Com Cabling, One Foundation, Infinity Foundation, The Lion Foundation, NZCT, TABNZ, Eastern Suburbs Sports Trust, TG Macarthy Trust
Supplier Partnership - City Swim - Tash and Georgia Hind 

Special Mention – Volunteer Patrol Hours
Over 30 hrs for the Season - Olivia Butcher, Jim Warwick, Lucan Speirs, John Tuia, Bruno Joli, Thomas Mayne
Over 20 hrs for the Season - Hannah Magee, Amelia Brown
Anna Mc Donnell, James Shields, Sam Meikle-Horan, Georgia Brown
TOP HOURS for 2021/22 - Olivia Butcher with 39.5 hrs

Lifeguard Qualification Awards - Amelia Brown, Bruno Joli, Abbie McDonnell, Lola Beck, Jay Philp, Tony Philp, Jeff Warburton, Quinn Kirk, Rachael Burke, Emma Maitland, Hannah Magee, Bella Tuia, Oskar Wickens

Lifeguard Qualifications
VHF Radio Award - Niamh Hanna, Harry Stew
IRB Crew Persons Award - Niamh Hanna, Sarah Hay, Ella Strang, Max Reynolds, Thomas Mayne, Olivia Butcher, Kano Hill
Lifeguard Instructors - Holly Reynolds, James Shields
IRB Drivers Award - Niamh Hanna
Patrol Captains Award - James Shields
Peer Support - Rachael Burke

Advanced Guard Award (SLSNZ highest lifeguard qualification) - Ben Wickens
Instructor of the Year - Quinby Bukholt
Rookie of The Year - Bruno Joli
U19 Surf Life Guard of the Year - Thomas Mayne
Lifeguard of the Year - Ben Wickens
Rescue of the Year (For a mass rescue event totalling 5 rescues and 3 assists at Lyall Bay beach October 2021) - Ben Wickens and Lucan Speirs

Thank You
John Tuia - IRB Instructing
Carrie Speirs - First Aid Officer, Patrol Captain – cover and LGA Instructor

- - - - - - -

CONTRIBUTION AND SERVICE AWARDS
For assisting in club house maintenance - John Tuia, Clinton Popple, John Rowe 

Service Recognition – Local Area
Anna McDonnell – SLSNZ Local Area Examiner
Jim Warwick – SLSNZ Local Area Life Saving Committee
Rhys Speirs – SLSNZ Chair Local Area Sport Committee
Jim Warwick – SLSNZ Local Area Chief Examiner
Rhys Speirs – SLSNZ Sport Coach Facilitator
Ben Wickens – SLSNZ Local Event Guard Team
Pru Popple – SLSNZ Local Area Examiner
Jim Warwick – SLSNZ BP Leadership for Life Mentor

5+ Years of Continuous Service  - Lucan Speirs, Bailey Reddish, Ben Wickens

Volunteer of the Year - Julie Reddish
Club Member of the Season - Lucy Barryr transport and IRB Racing support.
Dave Douglas For support at Central Regional Champs

 - - - - - - -

SURF SPORT QUALIFICATION AWARDS
Level 1 Introduction to Coaching Award - Andy Rawlins
Sarah Coster, Reon Craig
Surf Official Level 1 - Jeff Warburton

Official of the Year - Anne Ferriss
Emerging Coach of the Year - John Tuia
Coach of the Year - Rhys Speirs
Most Improved Female Athlete - Amelia Brown
Most Improved Male Athlete - Bruno Joli
Top Sports Woman of the Year - Holly Reynolds
Top Sports Man of the Year - Lachie Reddish

Top Sports Team of the year
IRB U19 Pony Boys  - Ben Wickens, Max Reynolds, Oskar Wickens

Sports Person of the Year - Holly Reynolds
Athlete Leadership in Lifeguard Sport - Holly Reynolds

Special Recognition
For Coaching IRB Racing Squad - Brad O’Leary

 - - - - - - -

SPORT SUPPORTER RECOGNITION
Partner, Sponsor, and Financial Support Recognition
Supporters of Maranui , X-Com Cabling, One Foundation, Infinity Foundation, The Lion Foundation, NZCT, TABNZ, Eastern Suburbs Sports Trust, TG Macarthy Trust
Supplier Partnership - City Swim - Tash and Georgia Hind 

Special Mention – Volunteer Patrol Hours
Over 30 hrs for the Season - Olivia Butcher, Jim Warwick, Lucan Speirs, John Tuia, Bruno Joli, Thomas Mayne
Over 20 hrs for the Season - Hannah Magee, Amelia Brown
Anna Mc Donnell, James Shields, Sam Meikle-Horan, Georgia Brown
TOP HOURS for 2021/22 - Olivia Butcher with 39.5 hrs

Lifeguard Qualification Awards - Amelia Brown, Bruno Joli, Abbie McDonnell, Lola Beck, Jay Philp, Tony Philp, Jeff Warburton, Quinn Kirk, Rachael Burke, Emma Maitland, Hannah Magee, Bella Tuia, Oskar Wickens

Lifeguard Qualifications
VHF Radio Award - Niamh Hanna, Harry Stew
IRB Crew Persons Award - Niamh Hanna, Sarah Hay, Ella Strang, Max Reynolds, Thomas Mayne, Olivia Butcher, Kano Hill
Lifeguard Instructors - Holly Reynolds, James Shields
IRB Drivers Award - Niamh Hanna
Patrol Captains Award - James Shields
Peer Support - Rachael Burke

Advanced Guard Award (SLSNZ highest lifeguard qualification) - Ben Wickens
Instructor of the Year - Quinby Bukholt
Rookie of The Year - Bruno Joli
U19 Surf Life Guard of the Year - Thomas Mayne
Lifeguard of the Year - Ben Wickens
Rescue of the Year (For a mass rescue event totalling 5 rescues and 3 assists at Lyall Bay beach October 2021) - Ben Wickens and Lucan Speirs

Thank You
John Tuia - IRB Instructing
Carrie Speirs - First Aid Officer, Patrol Captain – cover and LGA Instructor

 - - - - - - -

CONTRIBUTION AND SERVICE AWARDS
For assisting in club house maintenance - John Tuia, Clinton Popple, John Rowe 

Service Recognition – Local Area
Anna McDonnell – SLSNZ Local Area Examiner
Jim Warwick – SLSNZ Local Area Life Saving Committee
Rhys Speirs – SLSNZ Chair Local Area Sport Committee
Jim Warwick – SLSNZ Local Area Chief Examiner
Rhys Speirs – SLSNZ Sport Coach Facilitator
Ben Wickens – SLSNZ Local Event Guard Team
Pru Popple – SLSNZ Local Area Examiner
Jim Warwick – SLSNZ BP Leadership for Life Mentor

5+ Years of Continuous Service  - Lucan Speirs, Bailey Reddish, Ben Wickens

Volunteer of the Year - Julie Reddish
Club Member of the Season - Lucy Barry